1 marca 59

Czym jest twarda woda?

Dodano: 2017-01-03 Przez: admin


 
W kontekście jakości wody bardzo często spotykamy się z informacjami o jej nadmiernej twardości. Najczęściej twarda woda rozpoznawana jest po tym, że pozostawia po sobie trudny w usunięcia osad kamienia. Czym jednak tak naprawdę jest twarda woda?
 
Twardością wody określa się cechę wody, która zależna jest od stężenia w niej kationów wapnia oraz magnezu, a także opcjonalnie manganu oraz żelaza. Wartość wody ma wpływ na jej napięcie powierzchniowe – im jest ono wyższe, tym woda trudniej zwilża powierzchnie, co powoduje, że trudniej czyści się nią zabrudzenia. To powoduje, że twarda woda wymaga stosowania większej ilości mydła, które prowadzi do wytrącenia z niej soli kwasów tłuszczowych i metali – wpływają one na twardość wody.
 
Według polskich norm twardość wody pitnej powinna wynosić 60–500 mg CaCO3/dm³, z kolei twardość wody użytkowej, czyli kranowej ma wynosić około 10 °n według stopni niemieckich. Niestety, w większości miast w Polsce twardość wody jest większa niż wymagania.
 
Symptomy, że woda jest twarda:

w szklankach widocznych jest osad
kamień widoczny jest na grzałkach w dzbanków elektrycznych
musimy stosować większą ilość mydła i detergentów
kamień osadza się na armaturze, wannie, kabinie prysznicowej

 
Oczywiście, to tylko kilka przykładów, ponieważ kamień może też osadzać się w niewidocznych dla nas miejscach, na przykład w instalacji wodnej, grzewczej, w sprzęcie AGD takim jak pralki oraz zmywarki, co może prowadzić do ich usterek.
 
Także, aby dowiedzieć się, czy woda jest twarda, można wykonać prosty test paskowy, który polega na przyłożeniu paska wskazującego twardość wody do wody – testy tego rodzaju można kupić w internecie.
 
Rozwiązaniem problemu twardej wody jest stacja zmiękczania wody, czyli specjalne urządzenia, które służą do usunięcia z niej kationów odpowiedzialnych za jej nadmierną twardość. Taka stacja zmiękczania wody może być zamontowana bezpośrednio w kuchni czy w łazience lub też może być podłączona w innym miejscu do instalacji wodnej, zarówno wtedy, gdy pobiera się wodę z wodociągu, jak i wtedy, gdy posiada się własną studnię – wtedy można zastosować też dodatkowe urządzenia do oczyszczania i dezynfekcji wody.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Kontakt


Main Office
Squas Design, Inc.
Tower 795 Folsom Ave, Beautiful Suite 600
San Francisco, CA 94107
P: (123) 456-7890
Email
email.name@example.com
We're on social networks